SCI Day 2024 , Ukončete násilí - chraňte míchu
Český SCI Day se bude již poosmé konat u nás v Centru Paraple. Čeká vás den nabitý zajímavými informacemi, ukázkami, rozhovory a nebudou chybět ani workshopy.
Hlavním záměrem SCI Day je zvýšení povědomí široké veřejnosti o problematice poranění míchy a tím usnadnit začlenění lidí se znevýhodněním a zároveň také pomoci při zajištění větší úspěšnosti preventivních programů.
Mezinárodní den poranění míchy a konference, kterou pravidelně od roku 2016 pořádáme v Centru Paraple, je určena pro odborníky, studenty i laiky, lidi s poškozením míchy, jejich blízké, zkrátka pro všechny, které zajímají novinky a specifika v oblasti péče o lidi s poškozením míchy.
Rádi bychom vás upozornili, že k účasti na konferenci je nutná registrace.
Účast na konferenci je ZDARMA.
Zpoplatněny částkou 100,- Kč jsou pouze workshopy s omezeným počtem účastníků = 14 osob.
8:00 - 9:50 Komunikace v oblasti potřeb intimního života - workshop
Iva Hradilová, specialistka oblasti intimního života, Petr Hubalovský, instruktor nácviku soběstačnosti, Centrum Paraple, o.p.s.
Oblast sexuality a intimního života je oblast, která dostává čím dál více prostoru. Možnosti podpory lidí s poškozením míchy v zmíněných oblastech stále přibývají. Jenže jak tyto možnosti komunikovat a jak si o podporu říct?
8:00 - 9:50 Úvod do nenásilné komunikace - workshop
Barbora Čapinská, politoložka, lektorka a mediátorka
Je možné být naštvaný nebo se bránit agresi a zároveň být nenásilný? Na tomto workshopu skrze cvičení a diskusi o tom, co je násilí, společně prozkoumáme podstatu umění zvaného nenásilná komunikace. Dozvíte se, jak pomáhá vytvářet a pěstovat kontakt, úctu a vzájemné porozumění se sebou i druhými a přitom to neznamená, že musíte být pořád hodní. Zjistíte, co dělat, když se stanete terčem vzteku a agrese, a ochutnáte způsob, jak se nenásilně zlobit. Odejdete s vírou, že je možné budovat svět, který je laskavý, respektující a bezpečný zároveň a s nástroji, jak k tomu můžete přispět.
10:15 - 12:00 DOPOLEDNÍ ČÁST
TÉMA - PŘEDSUDEČNÉ JEDNÁNÍ
Pod záštitou Kláry Šimáčkové Laurenčíkové, zmocněnkyně vlády pro lidská práva
Blokem vás provedou:
- Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva
- David Lukeš, ředitel Centra Paraple
Předsudky, proč a nač
Jana Ambrožová, vedoucí úseku psychologie, Centrum Paraple, o.p.s.
Co to jsou předsudky, proč vznikají a k čemu nám slouží? Lze je vnímat i jinak než negativně? Krátké úvodní zamyšlení nejen nad pojmy předsudek, předpoklad a dalšími... z pohledu psycholožky Centra Paraple.
Ableismus - předsudečné jednání vůči lidem s postižením a co o nich v Česku víme
Václav Walach, Analytik In IUSTITIA a expert na statistiky a výzkum
Příspěvek se zaměřuje na různé formy předsudečného jednání, kterému jsou vystavováni lidé se zdravotním postižením: každodenní předsudky, diskriminace ze strany institucí a předsudečné násilí. Uvedené formy budou představeny formou příkladů z výzkumu, který nedávno realizovala organizace In IUSTITIA. Součástí příspěvku bude vysvětlení základních pojmů, které se k této problematice vztahují. Především se jedná o pojmy disablismu a ableismu, které se čím dál tím více používají také v českém prostředí.
Ableismus
Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků – CZEPA, z.s.
Ableismus nemusí být jen negativní, ale také pozitivní. A to například v podobě přehnané chvály. Je důležité si uvědomit, že skutečná inkluze vyžaduje rovné zacházení a respektování jedinečnosti každého člověka, nikoli jen chválu za to, že překonává překážky, které mu sama společnost staví do cesty.
Blíže k tématu Předsudečného jednání:
- Poslechněte si rozhovorEster Janečkové s ředitelkou In IUSTITIA Klárou Kalibovou
- Kampaň Chyba v zákoně - In IUSTITIA
- Ableismus - příspěvek "Také musíte kromě vlastního handicapu ještě bojovat s předsudky ostatních?"
- Postiženi násilím - Zkušenosti lidí se zdravotním postižením s disablistickým a ableistickým násilím
12:00 - 13:00 Přestávka na oběd
Předpremiéra a spuštění filmu Buď fit - pohybový úsek Centra Paraple, o.p.s.
Video vás seznámí s problematikou vyvážené zdravé stravy a významu fyzické aktivity po poranění míchy. Výživa a pohybová aktivita jsou totiž jedním ze základních pilířů pro zdravý život. To platí pro všechny z nás. Dozvíte se jak se ideálně stravovat a hýbat a co dělat pro to, abyste se cítili co nejlépe.
13:00 - 13:30 Vyhlášení Týdne jízdy pro Den poškození míchy 2024
Slavnostní vyhlášení výsledků doprovodného programu Týden jízdy pro Den poškození míchy 2024
13:30 - 17:30 ODPOLEDNÍ ČÁST
TÉMA - ŽIVOT V POHYBU
13:30 - 15:00 Život v pohybu
Alena Samcová, Miroslav Černý, fyzioterapeuti, Centrum Paraple, o.p.s.
Život je v pohybu nezávisle na tom, v jakém se nacházíme stavu či situaci. Má svoji dynamiku, kterou můžeme naším postojem a přemýšlením ovlivňovat.
V našem příspěvku jsme si připravili několik pohledů na význam slova pohyb a jakou roli hraje v našem životě. Následně jsme si dovolili pozvat několik klientů Centra Paraple s kterými povedeme debatu čím je definován pohyb pro ně.
15:00 - 15:10 Přestávka
15:10 - 15:20 Funkční fyzioterapie
Zdeňka Faltýnková, specialistka na spinální problematiku, Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z.s.
Funkční trénink aktivit, vedoucí k soběstačnosti lidí s poškozením míchy, se začal aplikovat na týdenních pobytech v přírodě a následně v Centru Paraple. Objevovali jsme cesty, jak lidi po poškození míchy správně motivovat. Zjišťovali jsme funkční možnosti tetraplegiků, v rámci tréninku jsme využívali prvky cílené fyzioterapie a ergoterapie a využívali podpory nově vzniklé pozice instruktora soběstačnosti. Nácvik manipulace se svým tělem a přesuny na vozík byly stěžejní aktivity terapeutů. Dobré zkušenosti a terapeutické postupy se šířily do rehabilitačních ústavů a prostřednictvím studentů i na další pracoviště.
15:20 - 15:30 Aplikované pohybové aktivity a jejich důležitost v každodennosti
Jitka Vařeková, Katedra zdravotní tělesné výchovy a tělovýchovného lékařství, vedoucí Oddělení aplikovaných pohybových aktivit
Pohyb je jedním z klíčových faktorů zdravého životního stylu. V případě určitého znevýhodnění, například z důvodu zdravotního postižení či chronického onemocnění, je nezbytné pohybové programy vhodným způsobem adaptovat. Mluvíme o tzv. aplikovaných pohybových aktivitách (APA). Význam pohybu v žádném případě neklesá, jen se mění podmínky.
15:30 - 15:40 Integrační fyzioterapie
Michaela Prokešová, fyzioterapeutka - integrační fyzioterapie
Terapeutický přístup zohledňuje pohled na člověka jako na otevřený informační systém jehož základním úkolem je udržet mechanismy autoharmonizace. Terapie zahrnuje ošetření pacienta jak na úrovni lokální (postižená oblast), tak na úrovni systému podobnosti (každá část obsahuje informace o celku a ovlivňuje celek).
15:40 - 15:50 Elektroakupunktura s přesahem do běžného života
Peter Olšák, rehabilitační lékař, Státní léčebné lázně Janské Lázně
Dosud bylo možné u pacientů s nejtěžším stupněm poškození míchy v rehabilitaci dosáhnout ve většině případů jen funkční zlepšení motoriky. Je elektroakupunktura metodou AC-TIVE ENF jen další formou terapie funkčního zlepšení, nebo je možné nově změnit neurologický nález lidí s handicapem?
15:50 - 16:00 Míšní stimulace u spinálních poranění
Jiří Kříž, primář Spinální jednotky při klinice rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol
Epidurální míšní stimulace (eSCS) se ukazuje jako slibná metoda schopná částečně obnovit ztracené funkce po poranění míchy. Během posledních dvaceti let došlo k významnému posunu od mírného zlepšení hybnosti u nekompletních lézí až po obnovení stoje i chůze u jedinců s motoricky kompletním poraněním. Postupný rozvoj metody vedl od ovlivnění bolesti až k obnovení volní hybnosti s využitím digitálního mostu mezi motorickou kůrou a míšním stimulátorem. Metoda zaznamenala také určitý pozitivní efekt na autonomní funkce, jako je kardiovaskulární systém, vyprazdňování či sexuální funkce. I přes jisté limity a rizika spojená s operačním výkonem představuje eSCS významný posun v léčbě míšního poranění s pozitivním vlivem na kvalitu života této populace.
16:00 - 17:00 Diskusní panel
17:00 - 17:30 Představení projektu Dakar 2025
Ondřej Klymčiw, pilot závodních automobilů
17:30 - 18:00 Přestávka
18:00 - 19:30 Host pod Parapletem
Alena a Bohouš Kábrtovi, Zdeňka Faltýnková, zakladatelé Centra Paraple
Moderuje Vladimír Kroc
19:30 Kapela Browies
- táborák
- 21:00 ukončení programu
Doprovodná aktivita - Týden jízdy pro Den poranění míchy 2024
- závod se uskuteční od 28. 8. do 4. 9. 2024
- registrace bude spuštěna od 1. 8. do 28. 8. 2024
- vyhlášení výsledků proběhne 5. 9. 2024 ve 13:00 hodin v rámci Mezinárodního dne poškození míchy